Klub chovatelů anglického strakáče

Klub chovatelů anglických strakáčů byl v naší republice založen v roce 1960 v Pardubicích. V českém chovatelství je tedy činný víc jak 50 let. Na první klubové výstavě, která se konala roku 1962 v Brně, bylo vystaveno asi 100 anglických strakáčů ve třech tehdy chovaných barevných rázech (černý, modrý a madagaskarový, černožlutý se u nás chová až od roku 1996 - 1997). V průběhu působení klubu kolísal počet členů mezi 30 až 40 členy. Následné speciální výstavy se konaly v Úvalech u Prahy, v roce 1994 se výstavy přesunuly do Týniště nad Orlicí a od roku 2000 do Slavonic v okrese Jindřichův Hradec.

Zvrat v chovu anglických strakáčů v naší republice nastal v roce 1995, kdy došlo k importu vynikajících jedinců z Rakouska a Německa. U původních strakáčů se projevovalo velké množství vad způsobených nedostatkem kvalitní cizí krve a přespřílišnou snahou dosáhnout vynikající kresby. Importovaní jedinci velmi významně ovlivnili vylepšení typu a utváření zádí. V roce 1999 na celostátní výstavě mláďat v Lounech byl přiznán plemenný chov příteli Jiřímu Jahodovi za bezkonkurečního anglického strakáče černého. V současné době se přítel Čepica Václav z Malhotic zabývá novošlechtěním anglického strakáče žlutého, které převzal od přítele Cahy mladšího.

V současné době má klub 15 členů, počtem se řadí mezi kluby menší ale aktivní. Pořádají se speciální klubové výstavy, kde jsou pravidelně prezentována velice kvalitní zvířata. Členové se aktivně účastní celostátních výstav mláďat králíků i výstav celostátních všeobecných. Klub vydává i klubový Zpravodaj.

Současný klub má toto složení:

přededa      - Stojanovský Vasil  - Ždánice

jednatelka  - Bendová Miluše     - Praha

registrátor - Pinkavová Stanislava - Bohdašín

Členové klubu jsou nakloněni k rozšíření svých řad o nové chovatele, kteří mají zájem chovat toto krásné, ale náročné plemeno.